Ogroman broj različitih dnas priznatih čistokrvnih pas potomci su bića koje se prvo združilo s čovjekom još prije tisuću godina.Nakon što je čovjek otkrio vatru,predak današnje psa želio je s njim podijeliti toplini a istovremeno i ostatke hrane.Čovjek je brzo shvatio da se tu može izvući obostrana korist-čovjek dobiva „zaštitu" i pomočnika u lovu u zamjenu za nešto hrane.
Danas je krovna kinološka organizacija FCI (Fédération Cynologique Internationale). Ona uključuje 84 člana i suradnika (jedan član po državi članici) koji izdaju vlastite rodovnice i obučavaju vlastite kinološke suce priznate od strane FCI-a. FCI priznaje 339 pasmina, od kojih je svaka "vlasništvo" matične zemlje. Matična zemlja pasmine odgovorna je za standard (opis idealnog pripadnika pasmine), piše ga u suradnji sa Standardnom i znanstvenom komisijom FCI-a (Standards and Scientific Commissions of the FCI), a prijevode i korekcije/obnove provodi FCI.
Kako samo ime sugerira,to su lovački psi .Oni love različite životinje na različite načine.Takozvani goniči koji love pogledom (večinom hrtovi ) love „direktno očima" dok su ostali tragači(biglovi,krvosljednici,baseti) i svojim njuškama njuše tlo i tako slijede svoj cilj.Ono što prihvaća večina poznavalaca pasa jest da su goniči lovci i uzgojeni da rade na svim terenima,tražeći lovinu.
Pogrešno bi bilo uzeti bilo kojeg goniča kao suputnika ili obiteljsku životinju i očekivati od njega da se ne ponaša kao lovac.Neke su pasmine među goničima izuzetno popularne,primjerice bigl dok su ostale gotovo nepoznate,i nemože ih se nabaviti izvan zemlje iz koje potječu.